“Kas see on ohtlik?” pärin meie giidilt julgustuse lootuses ja kahetsen seda peaaegu kohe. “Jah, väga ohtlik. Mõned on siin hirmust nutmagi hakanud.”
Oleme Phong Nha Ke Bangi rahvuspargis, keset kuni 450 miljonit aastat vanu karstimägesid. Väljast on need kaetud metsikult vohava džunglitaimestikuga, sees laiutab aga tihtipeale tühjus. Salapärane tühjus. Kümme aastat tagasi avastati siin maailma suurim koobas Son Doong. See võib aga osutuda veel suuremaks, kui seni arvatud. Briti koopasukeldujad (needsamad, kes aitasid Tais jalkapoisse päästa) uurivad just meie siinoleku ajal, kas üks Son Doongi veealune käik on ühenduses teise suure koopaga.
Neli aastat tagasi, kui Phong Nhas esimest korda käisime, oli turism siin alles lapsekingades. Keskuse ainsal tänaval sai valida umbes kolme öömaja ja viie restorani vahel. Vahepeal on asjad edasi liikunud seitsmepenikoormasaabastega. Söögikohti on nii palju, et kõigi jaoks ei jätku külastajaidki. Suured rahvamassid pole Phong Nhad veel avastanud – kõigi nende rõõmuks, kes on.

Sõidame rahvuspargi rolleriga risti-põiki läbi. Ainult üks risti ja teine põiki tee siin ongi, nii et põrutame peaaegu Laoseni välja. Need maastikud, millest on läbi uuritud vaevu 30%, mõjuvad eepiliselt. Ja mitte ainult meie meelest. Just see on üks kolmest piirkonnast Vietnamis, kus filmiti Hollywoodi paari aasta tagune fantaasiapõnevik “Kong: Pealuu saar”.
Mõned väljavõtted kohaliku maastikuarhitekti portfooliost.







Pargi Laose-poolsest servast, kohe pärast tõkkepuud, mis märgib rahvuspargi lõppu, leiame tillukese küla. Siin elab Vietnami, aga võib-olla ka kogu maailma üks kõige väiksemaid rahvaid. Chut’i etnilisse gruppi kuuluvad aremid avastati 1959. aastal pargi koobastest. Eluviisilt kütid-korilased, oli neid siis järel vaid poolsada. Võimud otsustasid, et aremidest tuleb korralikud inimesed teha. Neile hakati maju ehitama ja maaharimist õpetama. Aremid ei tahtnud sellest aga midagi kuulda ja putkasid tagasi koobastesse. 1992. aastal sunniti nad koobastest siiski ümber asuma siiasamasse, neile juba ehitatud külla. Meelitati tasuta toiduga, pakuti haridust ja meditsiiniabi.
See rahvakild on lõpuks uute oludega leppinud, kuid päris korralikke inimesi pole neist veel saanud. Kui saabuvad aasta palavaimad kuud, hakkavad aremidel silmad džungli suunas vilama ja nad ronivad taas koobastesse jahedust nautima. Eriti käib see ilmselt vanemate inimeste kohta, sest meie näeme selles külas ainult noori.








Selle küla lugu tundub nii põnev, et tuleme siia koguni kaks korda. Esimesel päeval sõidame uudishimu rahuldamiseks edasi Laose piiri poole, aga kuna on oht pimeda peale jääda, keerame varsti tagasi. Teisel päeval asume varem teele, aga kui külast lahkudes ratta taas Laose poole keerame, peab pargivalvur meid kinni. “Ei tohi,” ütleb ta. “See on piiriala, pole lubatud.”


Tulgem aga tagasi alguse juurde. Umbes poole aasta eest jõudis turismikaardile Phong Nhast tunnise autosõidu kaugusel asuv Ruc Moni koobas. “Ühepäevane seiklus,“ lubavad sinna viijad. See paneb mul silmad põlema. “Vajalik piisav füüsiline vorm ja kõrgusekartuse puudumine.” See paneb ohkama. Kuidagi on juhtunud nii, et minu päevad sellel reisil ei algagi kerge sörgiga mäkke ega kätekõverdustega kuristiku serval … Ent eks ole varemgi elus enne tehtud ja pärast mõeldud. Räägin Ahtole augu pähe ja siis pole enam taganemisteed.
Olgu ääremärkusena öeldud, et järgnev pildirida kannab vaid informatiivset eesmärki, esteetilised taotlused on jäänud koos kvaliteeti võimaldavate kaameratega meie öömajja.










Minu huvi just Ruc Moni koopasse seiklema tulla pole päris juhuslik. Ka selle koopa mõned osad olid kasutusel elupaigana. Viiskümmend aastat tagasi avastati siitkandist ujedad, paljalt ringi lippavad ja osavalt ronivad tundmatu päritoluga inimesed, keda hakati koopa järgi ruc‘i rahvaks nimetama. Uurimisel samuti chut‘i etnilisse gruppi paigutatud rahvas käitus sarnaselt aremidega: pöördus vaatamata “tsiviliseerimiskatsetele” korduvalt koobastesse tagasi, enne kui lõpuks külaelu omaks võttis. See rahvas harrastavat tänapäevani ka väga omapärast nõiakunsti.
Et üks rahvas ei taha koobastest välja kolida, ei pane meid aga sugugi imestama. Võtame ka sel korral ette käigu kõige ilusamasse koopasse, mida ma eales näinud, ega saa sealt enne tulema, kui saabub sulgemise aeg ja valvur on sunnitud meid viimaste külalistena tagant utsitama. Just Paradiisi koobas on põhjus, miks me pärast seda enam teistesse koobastesse ei kipu. Kui seal just seiklusi ei pakuta.





Phong Nha Ke Bangi uurimine aga jätkub. Kes teab, mida kõike siit veel leitakse. Tuleb vaid hoida pöialt, et peale ei jääks kiusatus kogu see maagia turismirahaks konverteerida.
∗∗∗
Lõpetan veel ühe pildivalikuga aremide külast. Neli viimast fotot on tehtud retkel Ruc Moni koopasse.